KAJ NAJ VZAMEM S SEBOJ?

OBLEKA
V osnovi se planinska obleka deli na troje:

Pri novejši filozofiji gorniškega oblačenja lahko zasledimo, da klasika (pumpar'ce, čim težji gojzarji ter rdeči volneni štumfi do kolen) ni več 'in', čeprav nekateri še vedno prisegajo na 'naravno'. Osebno so mi zimski izleti vedno bili mora, ker me je zmerom zeblo zeblo zeblo, dokler nisem 'odkrila' perila iz coolmaxa in podobnih materialov.
PERILO je v idealnem primeru tisto, ki ne samo, da ne zadržuje vode (adio, bombaž!), ampak jo tudi odvaja od telesa. Takšne tkanine imajo različna komercialna imena (recimo CoolMax), bistveno pa je, da jih ni treba preoblačiti, ker se sproti sušijo.
IZOLACIJA nam pomaga ohranjati toploto telesa v hladnem vremenu. Sem spadajo hlače, srajce, puloverji, termoflisi, rokavice, kape, nogavice ipd. Volna je odličen izolacijski material, le da postane zelo težka, ko se namoči. Zato pa so termoflisi različnih debelin zelo priročni.
ZAŠČITA PRED VETROM IN VODO so jakne in hlače, ki ne prepuščajo vode (recimo iz GoreTexa), pelerine, gamaše, anoraki... Fajn je, če ti materiali dihajo, kar pomeni, da vlaga ne ostaja na tebi, ampak izhlapeva na površje tkanin.
Zaradi naše fiziologije (večja površina telesne površine napram telesni masi; krvni obtok, ki ščiti maternico na račun okončin) nas ženske BOLJ ZEBE kot moške in je prav, da s seboj raje vzamemo kakšen kos oblačil več, kot pa manj. Računati moramo na to, da bomo lahko mokre - prepotene ali namočene od dežja. Rezervno oblačilo lahko pustimo tudi v avtu - tam naj bodo rezervne hlače, čevlji, nogavice in vsaj ena majica.
Nikoli, tudi sredi poletja, ne pozabimo s seboj vzeti kape, rokavic, pelerine, ki sega čez nahrbtnik (dobi se že za 1000 SIT, če te ni, pa zložljivi dežnik), dolgih hlač ter tople jopice ali termoflisa.

OBUTEV
Res, na Triglav se da priti tudi v salonarjih (nekaj podobnega sem videla na lastne oči). Zaradi varnosti in udobja pa naj veljajo planinski čevlji za obvezno opremo naših izletov. Dobre planinske čevlje pri nas ni težko dobiti, pomembna pa je njihova čimprejšnja zaščita proti vdiranju vlage. Če hočeš imeti čevlje, ki bodo dolgo živele, se pri nakupu se prepričaj, da na podplatu stoji znamka 'vibram'. Vibram guma namreč najbolje 'prime' za tla.

HRANA IN PIJAČA
Na lažje enodnevne izlete praviloma ni treba nositi veliko hrane in pijače, razen če je tura dolga, na poti pa ni planinskih koč in izvirov vode. Termoska ne prevročega čaja bo zadoščala vsaj za dve osebi, dva sendviča in kakšno jabolko tudi. Na daljše ture je treba s seboj vzeti tudi tim. 'železno rezervo', čokolado ali nekaj pesti rozin kot ekstra prilogo hrani, ki jo nameravamo pojesti. Suho sadje je odličen posladek, kosi zelenjave pa izvrsten vir vitaminov. Včasih sem za v gore pekla tudi palačinke - odlična malica, če se kateri ljubi, da jih pripravlja. V toplem ali vročem vremenu bo 1.5 l tekočine na osebo dnevno komaj zadosti. Odsvetujem pijače z umetnimi sladili - nekoč so mi zagabile turo tam nekje v Prisanku, ker mi je okus 'lepil' usta še ure, namesto bi se odžejala. Če imaš zadosti volje, da s seboj vzameš tudi plinski kuhalnik (danes se dobijo zelo lahki in majhni modeli), ga ni boljšega kosila za premraženke kot je vroča juha iz vrečke!

OSTALO